koszt-wydruku

Jak wyliczyć koszt wydruku? TCO

 koszt-wydrukuJaki jest koszt wydruku? Total Cost of Ownership

To jeden z częstych dylematów przy zderzeniu z tematem kontroli kosztów drukowania. Żeby dobrze to zrozumieć należy zacząć od uporządkowania, co wpływa na TCO (Total Cost of Ownership) czyli całkowity koszt nabycia, utrzymania i użytkowania, w którego wchodzą następujące elementy:

  • zakup urządzenia,
  • materiały eksploatacyjne, czyli tonery i bębny
  • koszt użytkowania takie jak serwis (przeglądy, naprawy, dojazdy po materiały eksploatacyjne, obsługa serwisowa (własna lub zewnętrzna).

Na co zwrócić uwagę, o czym warto pamiętać?

graph-963016_640Najczęstszym, i niestety błędnym podejściem jest traktowanie obliczania kosztu wydruku strony za pomocą wzoru: cena toneru przez jego wydajność. Dochodzi wtedy do samooszukiwania, ponieważ jest to część kosztów, które szczególnie widać gdy więcej drukujemy.

O ile w przypadku tonerów oryginalnych możemy taki parametr wyliczać sprawdzając część kosztów eksploatacyjnych, to w przypadku zamienników rzadko kiedy udaje się zbliżyć do 70% zakładanej wydajności. Często też urządzenia przez używanie tonerów zamiennych szybciej się zużywają, ponieważ ich skład nie jest identyczny jak tonerów oryginalnych. Drukarka dozuje go więcej by uzyskać odpowiedni efekt wydruku.

Koszt użytkowania urządzeń drukujących jest zmienny w czasie, ponieważ jedni producenci wymieniają bęben z tonerem np. HP, inni zaś robią to cyklicznie np. co 20.000 stron, jak m.in. OKI. Do tego dochodzą wymiany elementów grzejnych, rolek, taśm transferowych, zespołów wywołujących, elektrod czy formaterów.

hourglass-152090_640Nierzadko drukarka drukująca na zamiennikach zużywa się znacznie szybciej, niż na materiałach oryginalnych. Jedyną słuszną metodą jest dodawanie wszystkich kosztów do systemu lub arkusza kalkulacyjnego, by sprawdzać wszystkie koszty, które generuje nam drukarka.

Ostatnim istotnym czynnikiem jest czas jaki pracownicy poświęcą na obsługę. Trzeba pamiętać o zamówieniach, zapewnić płynne dostawy materiałów eksploatacyjnych i serwis, oraz zorganizować transport, który często absorbuje koszty personalne pod względem czasowym i logistycznym. Obliczając w ten sposób TCO możemy być pewni, ze mamy kontrolę nad wydatkami i rozumiemy gdzie i w jaki sposób generowane są koszty.

 

Podziel się nowo zdobytą wiedzą ze znajomymi.

4 komentarze

  1. Warto, warto. Sprawdź czy do Twojej drukarki będą pasować active Jety bo to są świetne zamienniki.

  2. Te o których wspomniano powyżej są jednymi z lepszych zamienników, jak potrzebujesz wysokiej jakości druku to na pewno ciebie one zadowolą.

Podziel się swoją opinią.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *