VXFA58HGJ1

Oryginały vs. Zamienniki vs. Wynajem

VXFA58HGJ1

W tym artykule postaram się obiektywnie opisać zderzenie dwóch ciężkich dział jakimi są koncepcje druku na oryginałach i zamiennikach. O ile każdy stosujący wybraną koncepcję ma swoje argumenty, to w każdym rozwiązaniu można znaleźć wady.

Zamienniki – Cena > jakość

scale-307966_640Zamienniki – w przypadku zamienników największym atutem jest cena zakupu. Często są one kilkukrotnie tańsze od oryginałów, co jest racjonalnym argumentem, który ciężko podważyć. W przypadku rynku zamienników mamy bardzo szeroki rozstrzał cen i jakości. Ciężko na dobrą sprawę wyselekcjonować dobrego producenta. Wszystko zależy od partii na którą trafimy przy zakupie. Jest kilku producentów na rynku, którzy oferują swoje produkty drożej, ale dzięki licznym kontrolom w fabrykach starają się zapewnić dobrą jakość. Dodatkowo swoje produkty oddają różnym instytucjom badającym jakość produktu i wydajność. W przypadku produktów produkowanych w Chinach, a śmiem twierdzić że 90% produktów na rynku to produkty pochodzące z Chin, każda nowa partia to loteria. Chińczycy w swojej polityce prowadzenia biznesu chcą zawsze wyprodukować coś taniej i często produkty z różnych dostaw dzieli przepaść. Badania dotyczące jakości robione są w określonym czasie (w momencie robienia certyfikatu) i ciężko bezpośrednio udowodnić ile dana partia towaru ma wspólnego z poprzednią.

finish-306245_640W przypadku tanich zamienników jest jeszcze ciężej określić jakąkolwiek zależność. Importerzy uczestniczący w wyścigu, o jak najniższą cenę na rynku często wpadają w pułapkę samo-nakręcającej się spirali obniżania kosztów, nie zwracając uwagi na jakość. Jakie są tego efekty? Wiele osób z pewnością się spotkało z tonerami brudzącymi boki wydruków, bladym nadrukiem tekstu, niewykrywanym tonerem przez niedziałający chip lub co gorsze wysypującym się w drukarce tonerem.

Mam absolutną świadomość, że tego typu problemy się pojawiają, ponieważ nasza firma od 20 lat serwisuje drukarki. Producenci drukarek często sięgają też do argumentu, że zamienniki skracają żywotność urządzeń. Jest to poważne oskarżenie, dlatego wskażę obszary, kiedy mogą dane sytuacje występować.
Tonery nakładając proszek na papier korzystają z napędu kół zębatych urządzenia. W przypadku złego złożenia  kartridża możliwa jest utrudniona praca napędu drukarki, co w perspektywie może bezpośrednio przedkładać na przyśpieszoną wizytę urządzenia w serwisie.

serwis

Innym miejscem, które może szybciej się zużywać jest zespół bębna i modułu wygrzewania. Producenci zamienników nie są w stanie wyprodukować identycznego składu fizycznego i chemicznego tonera, dokładnie tak jak oryginalnego. Dzieje się tak ze względów technologicznych. Producenci drukarek ciągle udoskonalają procesy, by ciężej było je skopiować. Drugim problemem są prawa patentowe obowiązujące w Unii Europejskiej i USA, które mają na celu obronię praw autorskich. Inny skład toneru może wpływać na szybsze zużywanie wkładu światłoczułego oraz elementów grzejnych, ponieważ sam toner ma inną strukturę i może inaczej zachowywać się określonych warunkach. Obrońcy zamienników w tym miejscu mogą powiedzieć, że nie ma na to bezpośrednich dowodów. Tak, to prawda, bo jeżeli ten proces występuje to długoterminowo, a efekty mogą być widoczne tylko po dłuższym czasie.

Oryginały – jakość > cena

achievement-18134_640Producenci tonerów oryginalnych, czyli producenci tonerów, którzy wyprodukowali drukarkę wygrywają pod względem jakości. Awaryjność tonerów oryginalnych to promil, występuje tak rzadko, że nazwać to trzeba pechem. W całej swojej zawodowej karierze z reklamacją oryginalnego tonera spotkałem się zaledwie kilka razy. Urządzenia drukujące na materiałach oryginalnych są też czystsze w środku, ilość toneru nakładanego na kartkę jest idealna. Największym minusem, który można postawić przy oryginałach jest cena. W przypadku niektórych urządzeń jest ona wręcz nokautująca i ciężko jest racjonalnie decydować się na zakup materiałów oryginalnych. Widać szczególnie to w przypadku drukarek kolorowych, gdzie komplet tonerów na 7000 stron potrafi kosztować 4000 zł. Nawet jeżeli kogoś na to stać, jest to marnowanie pieniędzy.  Za tą kwotę można wydrukować na innym urządzeniu nawet 10 razy więcej stron!

Celem tego artykułu nie było wybranie zwycięzcy, bo osoba stosująca określone tonery ma swoje własne argumenty w tej sprawie. Z pewnością znajdą się osoby, które drukują na zamiennikach z powodzeniem od wielu lat. Z drugiej strony pojawią się też użytkownicy oryginałów, które mają rozsądny stosunek wydajności do ceny.

A gdyby obie koncepcje odrzucić i nie kupować więcej tonerów?

light-bulb-1002783_640Moim zdaniem wydruki to nasze wizytówki, które rozsyłamy naszym kontrahentom, partnerom i Klientom. One są często jedyną drogą komunikacji i to co zobaczy odbiorca, taki wizerunek o nas otrzyma. W tym miejscu wygrywa nasz program wynajmu. Wraz z urządzeniami najwyższej jakości otrzymuje się zawsze oryginalne materiały eksploatacyjne i części serwisowe. Dzięki temu zawsze wydruki wyglądają odpowiednio, niezależnie czy są to dokumenty są wysyłane na zewnątrz naszego biura, czy też krążą wokół. Wynajem jest znacznie tańszy od kupowania tonerów oryginalnych, dzięki temu oszczędzamy na wydrukach i uzyskujemy najwyższą jakość. W wynajmie wydruk strony wychodzi taniej, ponieważ program który przygotowaliśmy ma dedykowane urządzenia ze specjalnie przygotowanymi kosztami eksploatacyjnymi. Dzięki temu rozwiązaniu dostajesz komfort bezproblemowej pracy za rozsądne pieniądze.

Podziel się nowo zdobytą wiedzą ze znajomymi.

2 komentarze

  1. Jeśli kupimy zamiennik trochę droższy możemy byc spokojni o swoją drukarkę i całą resztę. Drukuję na Active Jetach długo i dużo i tak na prawdę ani razu nie miałam żadnych problemów. A jeśli chodzi o sam druk to jest bardzo dobrej jakości.

Podziel się swoją opinią.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *