Kategorie
Rozwiązania biznesowe

Kiedy warto wprowadzić wydruk podążający i poufny?

Wydruk podążający

W organizacjach od dłuższego czasu stosuje się dwa rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo wydruków oraz dbające o jego wygodę, pierwszy to wydruk podążający (ang. follow me printing) oraz drugi wydruk bezpieczny lub używając innej nazwy wydruk poufny (ang. secure printing). Żeby lepiej zrozumieć funkcjonowanie, należy zacząć od sensu, czyli celu w jakim się go stosuje.

business-1297925_640Jako pierwsze centralizację wydruków zaczęły wykorzystywać korporacje, ponieważ wszelkie badania pokazały że
taniej jest korzystać z mniejszej ilości urządzeń sieciowych bardziej zaawansowanych, tańszych w eksploatacji od typowych urządzeń nabiurkowych, mimo że koszt inwestycyjny na początku jest większy. (chociaż niekoniecznie musimy ponosić taki koszt, o czym mowa w artykule). Centralne urządzenia, z których korzysta duża liczba osób, potrafią efektywniej wykorzystać zasoby, bo są pełniej wykorzystane (w praktyce zmniejsza się ilość urządzeń 10-20 krotnie). Do wydruków centralnych korzysta się z urządzeń, które mają niższy koszt wydruku, wymagają rzadszych interwencji serwisowych i są szybsze. Sumarycznie koszt całkowity użytkowania TCO (czym jest TCO możesz przeczytać tutaj) jest mniejszy.

 

Wykorzystanie centralnych urządzeń rozwiązało problem drogich wydruków na drukarkach i urządzeniach wielofunkcyjnych, ale spowodowało inny problem. Przy korzystaniu z dużej ilości użytkowników na raz, wydruki zaczęły się mieszać. Przy urządzeniach robił się papierowy bałagan, ponieważ gdy ktoś musiał odkopać na tacy odbiorczej w urządzeniu swoje wydruki, przekładał wydruki innych. Kolejny problem to dostęp do informacji poufnych przez innych pracowników. Dobrym przykładem są listy płac, tajne umowy, do których mogli mieć dostęp pracownicy, którzy szybciej dotarli do urządzenia niż np. dyrektor finansowy, który je drukował.

Wydruk poufny

close-159133_640W tym miejscu ma zastosowanie wydruk poufny. W praktyce użytkownik drukuje na swoim komputerze dokument, który jest przetrzymywany przez serwer wydruków lub urządzenie drukujące. Dopiero gdy podejdzie do urządzenia i zaloguje się wykorzystując kartę zbliżeniową lub wpisze swój pin będzie mógł odebrać wydruki.

Starszą metodą wydruku bezpiecznego było zabezpieczenie kolejki wydruku pinem w urządzeniu wykorzystując zainstalowane dyski twarde. Trzeba tutaj zaznaczyć, że nie mowa o urządzeniach marketowych za 1000 zł, a o urządzeniach stworzonych do pracy w biurze. W praktyce użytkownik ma zapisany PIN prywatny, którym zabezpieczany jest każdy wydruk. Dopiero po wpisaniu go w urządzeniu można wydrukować konkretne zadanie druku.

 

followW podobny sposób realizowany jest wydruk podążający (ang. follow me printing), który można zintegrować razem z wydrukiem zabezpieczonym (ang. secure printing). Ideą wy
druku podążającego jest wydrukowanie swoich dokumentów w komputerze i odebraniu ich na dowolnym urządzeniu drukującym do którego podejdziemy. Powstaje oczywiste pytanie, czym to się różni od puszczenia na inną drukarkę zainstalowaną w komputerze? W wydruku podążającym drukujemy zawsze na ten sam sterownik (jedną kolejkę wydruków), a odbieramy go na dowolnym urządzeniu wpiętym do systemu wydruku podążającego, gdzie najkorzystniej nam go odebrać.

Przykład wykorzystania w praktyce można zobaczyć na filmie:

Poniższy schemat pokazuje proces wydruku podążającego i bezpiecznego.

server

Podziel się nowo zdobytą wiedzą ze znajomymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *